ElmaKurdu Liste Kuralları

Merhaba,
Elmakurdu kullanıcı grubuna hoşgeldiniz. Umuyoruz ki sizinle çok uzun ve karşılıklı olarak herkesin kazanım sağlayacağı bir birlikteliğimiz olacak. Misyonu 1991’den beri Türkiye’de Macintosh kullanmayı bir zevk ve kültür haline getirmek olan ElmaKurdu’na katkılarınızda bazı kurallara uymanızı rica ediyoruz. Lütfen bu kurallar çerçevesinde haberleşmeye özen gösteriniz ve kuralları herhangi bir biçimde esnetmeye çalışmayınız.

 1. Listeye göndereceğiniz bütün sorularda, mevcut azami bilgiyi sağlamalısınız. Hiç kimse sizin kullandığınız bilgisayarı ve detaylarını bilmeden, size doğru yanıt veremez. Mektup trafiğini gereksiz bir şekilde arttırmamak için soruyu yöneltirken gerekli olabileceğini düşündüğünüz (bazen gereksiz bile görünse) tüm detayları göndermeye özen gösteriniz.
 2. Listeye ‘deneme’ mektupları göndermeyiniz.
 3. Listeye gönderilecek bir yazı eğer eski bir mesaja yanıt ise, göndermeden önce yazının içindeki ilgisiz ekler temizlenmelidir. Yanıt vermeden önce de, özellikle ‘Yönlendirme’ (Forward) yapıldığında yazılarin başına gelen ‘>’ işaretleri ve mesaj içindeki olası e-mektup adresleri, asıl metnin rahatça okunabilmesi için temizlenmelidir. Çok önemli bilgilendirmeler haricinde listemize herhangi bir yazi yönlendirilmemelidir. ‘Yanıtlama’ (Reply) yapılması durumunda da mesajın en altında yer alan kısımlardan gereksiz olanları silerek, mesaj boyutları küçültülmelidir. Ancak küçültme yaparken önceki yazışmayı tümüyle silmek, verilen yanıtları havada bıraktığı için orijinal soru metninin ilgili kısmı silinmemelidir.
 4. Listeye gönderilecek yazıların ‘Konu’ (Subject) satırı mutlaka doğru bir biçimde doldurulmalıdır.
 5. Listemize Türkçe ve İngilizce yazılar gönderilebilir. Ancak her iki durumda da düzgün bir Türkçe ile İngilizce kullanılmalıdır. İmla hatalarına, genel ahlak ve saygı kurallarına dikkat edilmelidir. Özellikle günümüzde yaygın olan chat lisanı, anlamsız kısaltmalar ve lakaplar kullanılmamalıdır.
 6. Gruba gönderilen mesajların sonunda mutlaka isim belirtilmelidir. Gruba bir fikir, öneri veya cevap iletiliyorsa, diğer üyelerin bunun kimden geldiğini bilmeye hakları vardır. Listemiz, belli kurallar ve amaçlar çerçevesinde birbirleri ile haberleşen, ortak ilgisi Macintosh olan kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle, gruba isimsiz olarak gönderilen mesajların sahipleri içeriğine bakılmaksızın filtreleme listesine dahil edilecektir.
 7. Gruba gönderilen mesajların sonunda kullanılacak imza en fazla 2 satırdan oluşmalıdır ve görsel içermemelidir.
 8. Gruba 100KB’tan büyük dosyalar gönderilmemelidir. Unutmayınız ki herkesin ADSL ya da benzeri hızlı bir bağlantısı yok ve tek işleri bu listeyi izlemek değil.
 9. Gruba mail gönderen kişi ile aynı fikri paylaşmasak da saygılı olmak durumundayız. Başkasının fikirlerine katılmamamız onları kırmamızı ve hakaret edercesine karşı çıkmamızı gerektirmez. Her yazılana cevap vermek gibi bir mecburiyet olmadığı da unutulmamalıdır. Elektronik ortamda, bilgisayarların arkasına saklanarak söylenen şeyleri, zaman zaman özgürce tartıştığınız liste üyeleri ile gerçek yaşamda gözgöze geldiğinizde söyleyemeyecekseniz, listeye de yazmamalısınız.
 10. Zincir halinde gelen, “bu maili forward etmezsen başına bela gelir, uğursuzluk başından gitmez,” “x hastanesinde yatan y yaşındaki w için acil z aranıyor” ya da “x bankasından şu kadar parami çaldılar, dikkat edin, bunlar hırsız” gibi %99’u hatalı bilgilendirme ile dolu olan gönderiler, ilgisiz kampanyalar ile listeyi zerre kadar ilgilendirmeyen mektuplar (fıkra, tebrik mesajı, vb.) ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun listeye gönderilemez.
 11. Listede yazılım ve font benzeri yasal olmayan alışverişler kesinlikle yasaktır. Keza “ekteki fontun ismini bilen”, “x fontunu nerede bulacağımı bilen” ya da “şu yazılımın seri numarası nedir?” benzeri mektuplar da listeye gönderilemez. Bu tür alışverişler için farklı ortamlar mevcuttur.
 12. Listeye Apple-Macintosh dünyasını doğrudan kapsamı içerisine almayan  “reklam ajansı, matbaa, grafik tasarım vb.” konular ile ilgili soru/sorunları içeren mesajlar göndermeyiniz. Benzer konularda fikir alışverişinde bulunmak için GRA-LIST, GrafiTurk vb. platformlardan faydalanabilirsiniz.
 13. Porno içerikli gönderilere, siyaset ve din konularında çağrışım yapan ve tartışma öğeleri veya argo kelimeler ile hacking gibi saldırı içeriği gönderenler ve BUNLARA HERHANGI BIR CEVAP YAZANLAR listeden uzaklaştırılacaktır. Bu listenin yöneticileri olduğunu, ancak yoneticilerin 24 saat bilgisayar başında olmadığını unutmayınız. Lütfen yalnızca listeye dahil olma amacınız doğrultusunda hareket ediniz.
 14. ADMIN konu satirli mektuplara kesinlikle listede cevap vermeyiniz. Herhangi bir sorununuzu, kaygınızı ve rahatsızlığınızı lütfen ElmaKurdu yöneticilerine göndereceğiniz özel bir mektup ile paylaşınız.
 15. Kural ihlalleri, e-mektuplarınızın kontrol altına alınması, gönderilerinizin engellenmesi, mektup alımınızın kısıtlanması, listeden süreli uzaklaştırılmanız veya üye olmanızın tamamen yasaklanması gibi yaptırımlara sebebiyet verir. Kurallardan ve yönetimden memnun olmadığınız noktaları bizlerle paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Liste Yonetimi