GarageBand ile iPhone zil sesi oluşturmak


iphone-ringtonesiPhone gibi çok kapsamlı bir telefonun, zil seslerindeki yapılandırılabilir özellikleri ile bir şekilde kendini göstermesi gerekli diye düşünüyordum . Çünkü bugün bile en sıradan mp3 özellikli telefonlarda müzik, zil sesi olararak kullanılırken, iPhone’da olamaması içimde büyük bir üzüntüye sebep olmuştu. Bunun bir çözümü olmalı diye düşünürken arayışlara girmiştim. Ta ki arifekerim dostlar GarageBand programını kullanarak kendi istediğimiz zil seslerini oluşturmasını anlatana kadar. Tekrar uygulamalı adım adım evde kendim denedim ve fotoğrafladım . Umarım yararlı olur.

1) GarageBand programında yeni proje açılır.

2) Karşımıza çıkarn keyboard kapatılır. iTunes programından ringtone olarak kullanmak istediğimiz bir müzik parçası, kolundan tuttuğumuz gibi GarageBand programına atılır.
step1

3) Media Browser açılır (sol en alt köşedeki notalı resim olan düğme).

step2
4) Browser’dan istediğimiz müziği tıklar çalıştırırız.

step3

Unutulmaması gereken bir şey daha var; şarkımızdan sadece 40 snlık bir bölümü seçmek zorundayız. Şarkımızı browser’dan dinledikten sonra 40 sn’lik sevdiğimiz kısmını gözümüze kestiriyoruz. Play düğmesinin yanında bulunan dönen ok işareti (turn cycle region on or off)

step4

Yukarıda görünen sarı kadranı farkettiyseniz o bizim 40 snlık ringtone çubuğumuz. Şimdi müzikte istediğimiz bölümü seçiyoruz. Yani kadranı sağa doğru sürükleyip istediğim aralığa getiriyoruz. Play a başın böylelikle hangi aralığı ringtone yaptığımızı dinleyebiliriz.

5) Evet son aşama olarak  Share menüsünü kullanarak Send Ringtone to iTunes komutunu veriyoruz. Zil tonu, otomatik iTunes programımızın ringtones bölümüne yükleniyor.

step5


step6

, , ,

 1. #1 by Hamdi Akan on 26 Ekim 2009 - 14:56

  Bendeki Garageband 3.0.5, bunda share menusunde “ringtone olarak gonder” secenegi yok. Bu nedenle müzik parcasi olarak itumes’a atiyor ve ringtone yapamiyor. Cözümü var mı?

 2. #2 by Esra Malkoç on 27 Ekim 2009 - 20:57

  itunes a atiyor ise ordan ringtone klasorune atma imkaniniz yokmu acaba

 3. #3 by Devrim Gümüş on 28 Ekim 2009 - 02:23

  Yazıda anlatılan işlem için;

  GarageBand 4.1.1 veya üstü
  iTunes 7.5 veya üstü
  iPhone 1.1.2 veya üstü

  sürümlere ihtiyacınız bulunuyor.

(yayınlanmayacak)

*