Kısa bir aradan sonra tekrar merhaba…


Herkese tekrar merhaba,

10 Nisan itibariyle yaklaşık 50 günlük zorunlu bir ara verdikten sonra tekrar birlikteyiz. Bu geçen süre zarfında olanları kısaca özetlemeye çalışacağım.

Bildiğiniz gibi ElmaKurdu listesi, uzunca bir süre Ankara Üniversitesi’nin sunucuları üzerinde çalışıyordu. O zamanlar kullanılan Ecartis isimli listeci yazılımında yaşadığımız Türkçe karakter problemleri nedeniyle 2006 yılında üniversite çatısı altından ayrılarak özel bir hosting şirketinden MailMan listeci yazılımı altyapısı ile hizmet almaya başlamıştık. Nisan ayında sunucu kaynaklı birtakım teknik aksaklıklar nedeniyle listemiz ara ara kesintiye uğramaya başladığı zaman yeni arayışlara yöneldik.

10 nisan tarihinde listemiz ani ve temelli bir kesintiye uğrayınca kimseye haber verme imkanımız olamadı maalesef. İlgili hosting şirketinden arşivleri ancak nisan ayı sonunda alabildik. Bu esnada baktık ki Ankara Üniversitesi bizim bünyesinden ayrılmamıza neden olan Ecartis listeci yazılımını bırakarak MailMan listeci yazılımını kullanmaya başlamış. Ethem Hoca’mıza “yuvaya geri dönebilir miyiz” ricasında bulunduk. O da bizi kırmayarak ilgililere ricamızı iletti. Hem üniversitenin sunucularının aşırı yoğun olmasından, hem de hotmail, gmail hesapları nedeniyle spam karalistesine düşme oranının artışından ötürü bizi sunucularına kabul edemeyeceklerini bildirdiler.

Arayışlarımız devam etti. Türkiye’de MailMan konusunda hem hosting hem de teknik destek verecek firma bulmakta zorlandık. Genel olarak aldığımız geri dönüşler sunucu kiralama/barındırma hizmeti almamız karşısında böyle bir hizmet alabileceğimiz yönündeydi. Etimiz ve butumuz itibariyle bizi aşacağı için böyle bir yükün altına girmemiz oldukça zordu. Bu esnada Ali Şener imdadımıza yetişti.

Ali Şener, ElmaKurtlarının başımızın üzerinde yeri var diyerek hiçbir karşılık beklemeden kendi özel sunucusunu bize tahsis etti. Hatta bununla da kalmadı, gereli kurulum ve transfer işlemlerini gerçekleştirebilmemiz için bize güvenerek sunucusunun en ileri düzeyde tüm erişim imkan ve yetkilerini kimsenin yapmayacağı bir şekilde önümüze serdi. Huzurlarınızda kendisine bir kez daha teşekkür etmeyi borç biliyorum.

Barınacak bir sunucu bulduktan sonra, sıra eski arşivi transfer ederek listeyi yeniden yapılandırmaya gelmişti. Bu konuda teknik destek alabileceğimiz birisini bulmakta oldukça zorlandık. Konu linux ve MailMan olunca devreye unix kodları ile yapılması gereken birçok hassas ve ince ayar geliyordu ki bizi oldukça aşan bir durum ile karşı karşıyaydık. Bu konuda da Ethem Hoca imdadımıza yetişti ve MailMan konusunda uzman olan bir öğrencisine yönlendirdi bizi. Ethem Hoca’mızın ellerinden öpüyoruz.

Ankara Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nda çalışan ve konusunda uzman olan Barış Kömürcü, yoğun işlerinin arasında bize zaman ayırarak, hatta gecelere kadar uğraşarak bizden desteğini esirgemedi ve uzun uğraşlar sonucunda listemizi tekrar yapılandırarak hayata geçirdi. Sıfırdan kurulumu belki daha kolay olabilecek listeyi, mevcut sunucudaki diğer servislerin işleyişini değiştirmeden adapte etmek için oldukça uğraştı. Huzurlarınızda sevgili Barış’a da tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum. Barış ve Ali olmasaydı listemizi hala ayağa kaldıramamış olacaktık.

Kısaca ayrı kaldığmız süre zarfında olan bitenler bu şekilde. Yahoo veya Google groups çatısı altına girmeden, mevcut kalitede liste yayınımıza devam etmek için mecbur kaldığımız bir zorunlu kesinti süreci oldu. Saatler süren telefon trafiği, 200’e yakın mail yazışması, beyin fırtınaları neticesinde bu süreci aşabildik.
Listemiz, mevcut arşivi ile kaldığı yerden devam ediyor. Daha önce moderasyon altında olan tüm üyelerin üyelik moderasyonları kaldırılmıştır. Ama kurallar konusundaki titizliğimiz yine eskisi gibi devam edecektir. Listeye mesaj gönderim kuralları konusunda aynı hassasiyeti göstermenizi bekliyoruz.

10 Nisan tarihi itibariyle en son 24528 numaralı mesaj listede yayınlanmıştı. 25600 mesaj numarasından devam ediyoruz. [aradaki 1000 mesajlık fark, yeniden yapılandırma sürecinde benim numara konusunda Barış’a yanlış bilgi vermemden kaynaklanıyor, olsun liste zengin görünür :)]

Listede halihazırda acil moderatör onayı aktif durumda. Daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi, 1 Haziran 2009 Pazartesi itibariyle listeye mesaj gönderebilirsiniz. Şayet, bu süreçte mesaj gönderiminde bulunduysanız tekrar göndermeniz gerekmektedir.

Eminim Ahmet’in de ekleyeceği şeyler olacaktır.

Tekrar bir arada olmak güzel şey…
İyi haftalar.

  1. Henüz hiç yorum yok.
(yayınlanmayacak)

*