Tekrar Merhaba!


Selam Kurtlar.

Cefakar arkadaşımız Devrim Gümüş’ün de belirttiği gibi bazı teknik  aksaklıklar sebebiyle bir müddet birbirimizden uzak kaldık. Bu süreçte  ne oldu ne bitti kısaca bir özet vereceğim.

Arşive bakarsanız Nisan başlarında e-mektup akışındasorunlar yaşamaya  başlamıştık. Listemizi barındırdığımız sunucudaki trafiği fazlasıyla  etkilediğimiz gerekçesiyle manuel yapılan bir kaç günlük kesintiye  Hosting firmasının sunucu değiştirmesi sebebiyle yaşanan aksaklık da  eklenince 1 günü açık 3 günü kapalı geçirmeye başlamıştık. Yurtiçi  hosting firmalara aşırı fiyatları sebebiyle, yurtdışı firmalara da  güvenemediğimiz için yanaşmakta gönülsüz kaldık.

Baba ocağımız olan Ankara Üniversitesi’nin de Ecartisi bırakıp  Mailman’e geçmiş olduğunu görünce geri dönmek için teşebbüs ettik.  Lakin “bu alemden bir kez çıkan bir daha dönemez” dediler. Mafya  olsalar aç kalırlarmış 🙂

Bu arada üyelerimizden Ali Şener, Photoshop Magazin için aldığı  server’da bizim için de yer olduğunu, istersek oraya  taşınabileceğimizi söyleyerek kapılarını açtı. Tabi balıklama atladık.  Fakat bu sefer de listemizi tüm geçmişi ve ayarlarıyla birlikte yeni  yuvamıza taşıyıp kuracak bilen birine ihtiyacımız oldu. Hatırlarsanız  listemizin açık olduğu dönemin sonlarına doğru Linux bilen kimse var  mı diye sormuştum. Bu günler için lazım olacaktı bu bir bilen  kardeşimiz, abimiz, halamız her neyse. Yine üyelerimizden Emre Oktar  bu konuya çok hakim olmasa da elinden geleni ardına koymayacağını  söyleyerek ter döktü sağolsun. Fakat verilen tüm emeklere karşın liste  bir türlü istediğimiz gibi kurulamadı. Kapalı kaldığımız yaklaşık 40  günlük sürenin en az 30 günü hazır bir server’a ElmaKurdu’nun  kurulmasına uğraşmakla geçti.

En nihayetinde geçtiğimiz hafta Ethem Derman Hocamız öğrencilerinden  Barış Kömürcü diye bir cengaveri bize yönledirerek soyadının öylesine  durmadığını bir kez daha gösterdi. Ellerinden ne kadar öpsek azdır.  Hele Barış Kömrcü yok mu, evrenin en hızlı Linux server’a Mailman  kurucusu olarak tarihe geçer sanırım. O benim kahramanım.

DERS

Netice itibariyle, eskisinden daha hızlı bir ElmaKurdu ile tekrar bir  aradayız. Bu süreçte, muhabbetimizin gerçek dünyaya yeterince  taşınamadığını, listenin olası bir kapanma halinde tüm bağlarımızın da  kopabileceğini acıyla tecrübe ettik. Demek ki sık sık buluşmalar  tertiplememiz icabediyor. Seminer salonu, toplantı odası, Creative  Cafe gibi bir çok imkanımız dururken bunların hakkını vermemek  boynumuza vebal oluyor. Hemen bu ay içerisinde haftalık, aylık  toplantılar organize etmeye başlayalım. Bir eğitim ve toplantı takvimi  çıkartıp siteden ilan edelim. Hatta seminer konularını oylamaya  açalım, başvuruları da aynı yerden toplayalım. Bunu yapalım artık.

Site için, toplantı ve aktiviteler için veya şu aklıma gelmeyen her  hangi bir konuda ElmaKurdu için “benim de yapabileceklerim var”  diyebiliyorsanız; “belli bir konu olmaksızın, adam lazım olduğunda  yardıma hazırım” diye aklınızdan geçiriyorsanız lütfen bunu  paylaşmaktan çekinmeyin. Burası, kurulduğu ilk günden itibaren bu  amatör ruhundan beslendi ve beslenmeye devam ediyor.

BİR MÜJDE

Geçen dönemde moderasyona alınan, yeni üye olduğu için moderasyonda  başlayan herkes bugünden itibaren normal üye statüsünde kaldıkları  yerden devam edecekler. Kısa ayrılık döneminin hepimize yeterince ceza  olduğunu düşünüp Devrim Gümüş ile genel af ilan ettik. Herkesin sicili  de temizlendi. Tabi ki kurallar hala geçerli. Dikkatsizlikleriniz,  özensizlikleriniz, kural dışı davranışlarınız eskisi gibi  değerlendirilecektir. Ltfen arada sırada kurallara göz atmayı, şüphede  kalırsanız e-mektubu göndermeden evvel yönetime sormayı ihmal etmeyiniz.

SPEŞIL TENKSListenin yeniden hayata geçmesini sağlayaBaşta Ethem Derman Hocamıza, bizi uzaktan da olsa desteklediği için;Linux canavarı Barış Kömürcü’ye, ElmaKurdu’nu ayağa kaldırdığı için;Ali Şener’e, bize kapılarını açıp gayet konforlu bir yuva verdiği için;çok çok teşekkür ederiz.

Ayrıca tüm bu süreci tek başına idare eden, tüm koordinasyonu sağlayan  ve emek sarfeden güzel insan Devrim Gümüş’e de ben hususi olarak  teşekkür ediyorum.

Ahmet Karakurt

  1. Henüz hiç yorum yok.
(yayınlanmayacak)

*